• Karabaş Mah. Cebesoy Sk. No:2 D:3 - SERKAR İŞ MERKEZİ - İzmit - KOCAELİ

Ayağınızın Matematiği

Ayağımızda kimi zaman nasır, tırnak deformasyonu, çatlak topuk, batık tırnak gibi sorunlar yaşayabiliriz.

Aynı hayatta karşılaştığımız sorunlara yaklaşmamız gerektiği gibi yaklaştığımızda ayağımızdaki sorunları bertaraf edebiliriz. Bunun basit bir matematiği vardır. Neden-sonuç ilişkisi…

Nasır, tırnak deformasyonu, çatlak topuk, batık tırnak gibi sorunlar; problemin kendisi değil sonucudur. Nedeni ortadan kaldırdığınızda sonucu da ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Nasır sorunu yaşıyorsanız;

Nasır şikayetiniz varsa, ilk iş sebepleri araştırmak olmalıdır. Eğer nasırı temizletir ve sebepleri hiç düşünmezseniz, nasırınızın tekrarlaması kaçınılmazdır. Sebepleri şu şekilde araştırabilirsiniz;

Parmak arasındaki nasırlar parmaklarınızın sıkışmasından ve sürtünmesinden meydana gelir. Bu durumda parmaklarınızın sıkışmasını ve sürtünmesini engellemeniz gerek. Bir numara büyük ayakkabı giymek bu sorunu çözmez. Bir numara büyük ayakkabı ayakkabının uzunluğu ile ilgilidir, sizin ihtiyacınız genişliğinin daha fazla ya da esnek olmasıdır. Bir süre parmaklarının sürtünmesini engelleyen koruyucu silikon destek kullanabilirsiniz, bu arada ayağınız için uygun genişlikte ayakkabılar kullanmanız nedeni ve dolayısıyla sonucu ortadan kaldırır.

 

Nasır küçük parmağınızın üzerindeyse, yine aynı şekilde ayakkabıda sıkışmış demektir. Rahat ayakkabı giydiğinizi düşünebilirsiniz. Ayakkabınız ile ayağınızı uç uca verip ölçün, ayağınızın sizinle aynı fikirde olmadığını göreceksiniz. Nasırınız temizlendikten sonra bir müddet silikon koruyucu kullanmanız ve ayağınıza daha uygun formda ayakkabılar giymeniz nedeni, dolayısıyla sonucu ortadan kaldırır.

 

Nasır ayağınızın altında bir bölgedeyse, nasır olan bölgede yük daha fazla demektir. Vücut ağırlığınızın büyük kısmını bu bölge taşıdığı için cildiniz kendini korumak için kalınlaşma gereksinimi duyar. Bu durumda nedeni ortadan kaldırarak sonucu ortadan kaldırmayı hedeflediğimize göre, ağırlığınızı tabanınıza dengeli bir şekilde dağıtmak için yürüme analizi yapılmalı ve sizin için özel olarak üretilmiş tabanlık kullanılmalıdır. Yürüme Analizi dinamik ve statik ölçümle yapılır. Yani ayakta dururken (statik) vücut ağırlığınızın tabana nasıl dağıldığı ve yürürken (dinamik) hangi ayağınızın hangi bölgesini daha çok kullandığınız ölçülür. Bu iki ölçüm yapılmadan sadece statik ölçümle yapılan tabanlıklar yarım bilgi ile üretilmiş ve ihtiyacınıza yönelik olmayan tabanlıklardır. Çünkü bazı durumlarda kişi statik ölçümde sağ ayağını daha çok kullanırken dinamik ölçümde sol ayağını daha çok kullanabilir. Bu bize şu bilgiyi işaret eder; ayakta dururken vücudunuzun otomatik pilotu sorunlu bölgeyi korur. Yani solda sorun varsa, ayakta dururken sağ tarafı kullanırsınız ama yürürken otomatik pilot yürümenizle meşguldür, sorunlu bölgeyi koruma işini bırakır. Bu sebeple dinamik analizde daha çok sol tarafın kullanıldığı ölçülebilir. Bu iki ölçüm birlikte yapılmalı ve tabanlığınız bilgisayar desteği ile buna göre dizayn edilmelidir. Hazır alacağınız silikon tabanlıklar sizin için üretilen tabanlıklardan çok farklıdır. Sadece ayak numarası aynı olduğu için iki kişi aynı silikon tabanlığı kullanabilir ama biri sağ ayağının ön tarafını, diğeri sol ayağının arka tarafını kullanıyor olabilir. Biri düz taban, diğeri tam tersi çukur taban olabilir, biri içe, diğeri dışa basıyor olabilir. Her birimiz şahsımıza münhasır basış şekline sahibiz ve standart bir tabanlık, hiçbirimiz standart insanlar değilken, kullanılması uygun değildir.

  • Tırnak deformasyonu sorunu yaşıyorsanız;

Bazen mantar tırnak deformasyonuna sebep olabilir, bazen de tırnak deformasyonu mantara sebep olabilir. Size mantar olup olmadığını kesin olarak söyleyebilecek tek yer laboratuvardır. Eğer tırnağınızda mantar varsa hekiminiz uygun tedaviyi uygulayacaktır. Mantar yoksa, ilginç bir şekilde, çok benzer bir çalışma yapılır. Neden-sonuç ilişkisine gelirsek, normal bir tırnağın uzayamama nedenlerini iki durumda da şu şekilde bertaraf ederiz;

 

Mantara bağlı tırnak deformasyonu

Mantar hekim tarafından teşhis edilir ve hekimin uygun gördüğü şekilde tırnak damlası ilaçları kullanılır fakat bu ilaçların ulaşması gereken yere ulaşıp işini yapabilmesi için deformasyon merkezimizde bakım ile detaylıca temizlenmelidir. Aksi takdirde ilaçlar yüzeyde kalır ve çalışması gereken bölgeye ulaşamaz. Bunun yanında tırnaklarınızı kuru tutmanız çok önelidir. Mantar nemli ortamda sporla üreyen bir canlıdır. Üremesi için uygun koşullar ortadan kaldırılmalıdır. Deforme olan bölge rutin aralıklarla ayak bakımı ile temizlenmeli, yerleşmesine izin verilmemelidir.

Deformasyona bağlı tırnak mantarı

Deformasyon mevcut ama mantar tespit edilememiş ise, tırnak mantar için çok uygun bir yaşam alanı haline geldiğinden test sonrası bile mantar bulaşabilir. Olmaması için korumak gerekir. Bu durumda antifungal (mantar karşıtı) doğal yağlar (çay ağacı, aynı safa gibi) kullanılmalıdır. Deforme kısım rutin aralıklarla ayak bakımı ile temizlenmeli ve tırnak kuru tutulmalıdır. Artık ayağınızı yıkadıktan sonra çok iyi havlu ile kurulamak yeterli gelmez, saç kurutma makinesinin soğuk ayarı ile kupkuru olana kadar kurutulmalıdır.

 

Bu şekilde dipten normal tırnağın uca doğru her seansınızda uzadığını takip edebilirsiniz. Bazen deformasyon sadece tırnağın altının boşalması ile başlar. Bu durumda uzmanlarımız sizden izin isteyerek altı boşalan kısmı kesmek isteyeceklerdir ki yerine gelen tırnak yapışarak normal bir şekilde uzayabildin. Altı boşalan tırnakta boşalma arttıkça ileri seviye deformasyonun kapısını aralamış olur.

 

  • Batık tırnak sorunu yaşıyorsanız;

Tırnağınızı çok kısa ve yamuk kesmiş olabilirsiniz. Ayrıca ayakkabılarınız dar olduğundan tırnağınızı sıkıştırmış ve içe doğru yönlenmesini sağlamış olabilir. Ayrıca öne fazla yükleniyor basış bozukluğu sebebiyle de parmaklarınızı sıkıştırıyor olabilirsiniz. Sebebini bulduktan sonra iyileşme sürecinde bu sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. Batık tırnak ete doğru değil, kendi yerine doğru yönlendirilmelidir. Bunu tel uygulaması ile sağlıyoruz.

 

  • Çatlak topuk sorunu yaşıyorsanız;

Yalın ayak yere basıyorsanız, banyoda ya da pedikürde ponza ile canlı dokuya gelecek şekilde topuklarınızı tahrip ediyorsanız, vücut ağırlığınızın çoğunu topuklarınızla taşıyorsanız, günlük ayak nemlendiricisi kullanmıyorsanız, kuru bir cilde sahipseniz, yeterince su tüketmiyorsanız çatlak topuklar kaçınılmazdır. Düzenli ayak bakımı ile birlikte bu nedenleri ortadan kaldırırsanız, neden gidince sonuç da gidecektir.

 Her konuda olduğu gibi, nedenler yok olunca, sonuçlar da yok olur. Sadece sonuçları baskılamak üzere yaptığınız işlemler geçici çözümlerdir. Örneğin batık tırnağınızı pedikür ile aldırırsanız geçici olarak rahatlarsınız.

 

Ayağınızda hiçbir şikayetiniz yoksa, bir sorun oluşmaması için korumak amacıyla ayda bir kez bakım yaptırmak koruyucu olur.

 

Ayağınızla ilgili şikayetlerinizde nedenlere inmek ilgili destek ihtiyacınız olursa her zaman bize ulaşabilirsiniz

Çalıştığımız Markalar