• Karabaş Mah. Cebesoy Sk. No:2 D:3 - SERKAR İŞ MERKEZİ - İzmit - KOCAELİ

Ayak Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Nasır için Nasır Bandı Kullanmak

Nasır bandının içerisindeki salisilik asit nasırlı dokuyu yakar, nasırın köküne ulaşamaz. Mor boyasıyla ayağınızı boyar ve nasırlı bölgenin temizlenirken canlı dokudan ayırt edilmesini zorlaştırır. Bu durumda önce nasır bandının verdiği zarar bertaraf edilir, sonra nasıra müdahale edilebilir.

Batık Tırnakta Batığın Kuaförde Çıkarılması

Tırnağınızın batan kısmı kesilip çıkarıldığında anlık bir rahatlama yaşarsınız ve bu rahatlama tırnak tekrar uzayıp aynı yere batana kadar devam eder. Kuaförde çıkarttırırsanız, gerekli sterilizasyon koşulları sağlanmadığından çeşitli bakteri ve virüslere maruz kalmanız olasıdır. Batığı çıkartmak batık sorununuzu yeniden tırnak uzayana kadar çözer ve sonsuz döngüye girebilirsiniz. Uzadıkça kestirirsiniz ve her zaman batık devam eder. Batığın iyileşmesi için tırnağınızın yatağı üzerinde içeriye doğru uzamayacak şekilde yönlendirilmesi gerekir, bu da tel takımı ile gerçekleşir.

Mantarlı Tırnakta Batık Tedavisi

Batık tırnakta, tırnak bant ya da tel gibi çeşitli yöntemlerle yukarı kaldırılarak yönlendirilir ama tırnakta mantar varsa tırnağı bu şekilde yukarı kaldırmak doğru değildir. Altta oluşan çok küçük bir boşluğa mantar yerleşir ve deformasyon tırnak kaybına kadar ilerler. Bu durumda yapılması gereken batığı çıkarmak ve öncelikle mantarı iyileştirmektir. Sonrasında batık tedavisi uygulanabilir.

Tırnak Çektirmek

Batık ya da mantar sebebiyle tırnak çekildiğinde yine sorunlu şekilde geri gelir. Üstelik tırnak yatağı çekim sırasında bozulabilir ve yeni tırnak daha kötü bir şekilde uzayabilir. Tırnak çektirmek yerine bir Podoloji merkezinde çözüm aramak daha doğrudur.

 

Topuklara Ponza Yapmak           

Banyo sonrası uygulanan ponza işleminde, uzun süre su içinde kalmış ayakta cilt kabaracağından, ölü doku ile canlı dokuyu ayıramazsınız. Ayaklar suda bekletilerek yapılan pedikür işleminde de böyledir. Sadece ölü dokuya müdahale etmeniz gerekirken canlı dokuya da müdahale ederseniz, canlı doku saldırıya uğramış hisseder ve kendini daha fazla kalınlaşarak korumaya alır.

 

Nasır ile Siğilde Aynı Tedaviyi Uygulamak

Nasır sürtünmeden ya da fazla bası alınmasından dolayı cildin kalınlaşmasıyla oluşur. Sebebini ortadan kaldırdığınızda ve nasırı medikal bakım ile temizlediğinizde tekrarlamaz. Siğil ise virüs sebebiyle cildinizi deforme eder. Virüs ölünce iyileşme görülür. Virüsün ölmesi için dermatolog kontrolünde işlem yapılmalıdır. Virüs bulaşıcıdır ve bunun tedavi yetkisi Dermatoloji’dedir. Nasır ile siğili aşağıdaki şekilde ayırt edebilirsiniz;

  • Nasır üzerine basınca acır, siğil yanlardan sıkınca acır.
  • Siğil üzerinde siyah noktalar şeklinde kanama odakları bulunabilir, nasırda genellikle olmaz.
  • Nasırda cilt kalınlaşınca cilt dokusu bozulmaz, parmak izi gibi cilt şekli kalır ama siğilde sanki yanmış ya da su toplamış gibi cilt izi bozulur.

 

Tırnak Mantarı Tedavisinde Eksik Yaklaşım

Mantarlı bir tırnakta antifungal (mantarkarşıtı) tırnak damlası kullandığınızda damla işe yaramaz. Bu sebeple hekimler bazen daha güçlü ağızdan alınan ilaçlar vermeye yönelebilirler. Aslında bu damlaların işe yaramasının bir yolu vardır. Mantar kaynaklı tırnak deformasyonunda tırnağın deforme olmuş kısmı detaylı bir şekilde temizlendiğinde artık damla ulaşması gereken yere ulaşabilir. Deforme tırnak süngersi bir yapıdadır. Bu süngersi yapı hem damlanın yerine ulaşmasını engeller hem de her zaman ıslak kalarak mantara seveceği bir yaşam alanı oluşturur. Bu durumda 3 koldan saldırı mantarsız tırnaklara kavuşmanız için çok önemlidir;

  • Düzenli medikal bakım ile deforme kısım derinlemesine temizlenmelidir
  • Antifungal ürün kullanımı ile mantar öldürülmelidir
  • Ayaklar ıslandıktan sonra saç kurutma makinesinin soğuk tarafı ile iyice kurutulmalıdır, sadece havlu ile kurulamak yeterli gelmez.

Bununla beraber mantara bağlı tırnak deformasyonunun iyileşmesi sabır gerektirir. Tırnak dibinde henüz 2-3mm kadar görünen sağlıklı tırnağın tırnak ucuna gelene kadar ki sürecini sabırla takip etmelisiniz.

Bunyonlar Geçmez

Başparmağınızda kemik ya da eklem çıkıntısı oluştuysa, ağrı olsa da olmasa da sıkıntının henüz başındayken kullanacağınız silikon destekler, kemik çıkığını yavaş yavaş düzeltir. Silikon destekleri bıraktığınızda tekrar eski haline gelebilir. Silikon destek kullanmazsanız günden güne daha kötüye gidip ne yazık ki size ameliyattan başka çözüm bırakmaz.

Çalıştığımız Markalar